Угорщина вперше розсекретить архіви спецслужб комуністичної доби

В Угорщині планують розкрити архіви комуністичних спецслужб – відповідний законопроєкт внесено до парламенту. Про це повідомив прем’єр-міністр Угорщини Петер Мадяр у мережі Х. “Ми внесли до парламенту законопроєкт про відкриття архівів таємної поліції комуністичної доби. Ми дали цю обіцянку і виконаємо її. Тим самим ми нарешті виконуємо давно назрілий обов’язок перед угорським народом”, – написав глава уряду.
Як зазначає Bloomberg, законопроєкт передбачає створення незалежної комісії, до якої увійдуть представники спецслужб, історики та архівісти. Ця комісія вирішуватиме, які документи ще залишаться засекреченими. Згідно з новими критеріями, секретність документів зберігатиметься тільки у випадках, якщо їх оприлюднення може нашкодити відносинам з країнами Європейського Союзу, Європейської економічної зони чи НАТО. Попередні правила були менш суворими, дозволяючи тримати інформацію закритою за загрозу шкоди міжнародним відносинам Угорщини. Як зауважує агентство, ймовірність ухвалення законопроєкту висока, адже партія прем’єра має конституційну більшість у парламенті. Якщо документ буде затверджений, архіви стануть відкритими до 23 жовтня 2026 року, що співпаде з 70-річчям подій Угорського повстання 1956 року. Угорщина досі залишається однією з небагатьох країн колишнього радянського блоку, які не розкрили повністю архіви комуністичних спецслужб після переходу до демократії. До цього часу історикам надавали обмежений доступ до частини документів, а громадяни могли дізнатися лише про факти стеження за ними. Проте загального доступу до повної інформації не було.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *